Siyasal Paradigmalar
Eski Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, bu hafta Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformu'nun "Dünya Halleri" programına konuk oldu. İzlemek için tıklayınız... Dünya Halleri’nin Bu Haftaki Konuğu Murat Karayalçın

Murat Karayalçın: “AB’nin ‘Özel İlişki’ Yaklaşımına Dikkat Etmek Gerek”

Eski Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, bu hafta Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformu’nun “Dünya Halleri” programına konuk oldu.

Karayalçın, bakanlığı döneminde Avrupa Birliği ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasının o dönemde Türkiye’ye büyük fırsat yarattığını kaydederek, şimdi de anlaşmanın gözden geçirilip, genişletilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Ancak Avrupa Birliği’nin son dönemde Türkiye’ye yönelik yaklaşımının “tam üyelik” değil, “özel ilişki” perspektifiyle geliştiğine de vurgu yapan Karayalçın, “AB, Almanya Şansölyesi Merkel’in ağzından “Türkiye ile özel bir ilişki kurulur” diyor. Bizimkiler de buna ses çıkarmıyorlar. Gittikçe bu özel ilişki formatı daha çok kabul görüyor gibi geliyor bana” diye konuştu.

Gümrük Birliği anlaşmasının genişletilmesinden yana görüş beyan eden Karayalçın, “Gümrük Birliği revize edilmelidir. Ancak bu Türkiye-AB ilişkisinin tam üyelik sürecinden çıkıp, özel bir ilişkiye dönüşmesine yol açmamalıdır.” dedi.

Kıbrıs konusunda da AK Parti hükümeti ve KKTC tarafından son dönemde ortaya atılan “iki devletli çözümün”, BM’nin iki kesimli, iki toplumlu federal çözüm modeline “katkı sağlayabileceğine” dikkat çeken Karayalçın, “Bu çıkışı, mehter havasında değil de, BM kararlarına atıfta bulunarak yaparsak, bir gelişme sağlanabilir. Asıl çözüm ise KKTC’nin gelişmesinden geçer.” diye konuştu.

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir