Siyasal Paradigmalar
Süleyman Bülbül 2022 yılının ilk dört ayında (Ocak-Şubat-Mart-Nisan) adalet sistemi, ekonomi, yoksulluk, yoksunluk, eğitim, sağlık, ekoloji gibi insan hayatını doğrudan etkileyen alanlardaki kriz giderek derinleşmiştir.... Adalet Raporu – 6
Gönderiyi Paylaşın

Süleyman Bülbül
CHP Aydın Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi

 

GİRİŞ

2022 yılının ilk dört ayında (Ocak-Şubat-Mart-Nisan) adalet sistemi, ekonomi, yoksulluk, yoksunluk, eğitim, sağlık, ekoloji gibi insan hayatını doğrudan etkileyen alanlardaki kriz giderek derinleşmiştir.

İktidarın yurttaştan yana olmayan başarısız ekonomi politikaları krizin büyümesine neden olmuş, akaryakıttan doğal gaz ve elektriğe, zorunlu hane giderlerinden gıdaya, tekstilden sağlığa, eğitime kadar üst üste yapılan zamlar yurttaşı yoksullaştırmış, ‘orta sınıf’ tanımını kaldırmış, ülkeyi fakirleştirmiştir.

Yurttaşların insan onuruna yaraşır, özgür ve adil bir düzen taleplerini dile getirmeleri, otoriterleşen iktidarın daha sert müdahalesiyle yanıt bulmuş, hak ihlalleri her alanda artarak devam etmiştir.

Tüm bunlarla birlikte geçtiğimiz 4 ayda en az;

– 120 toplantı ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi.

– Çeşitli soruşturmalar kapsamında toplamda 4 bin 760 kişi gözaltına alındı.

– 84 kadın kendi hayatlarıyla ilgili karar vermek istedikleri için evli oldukları erkek, sevgili, akraba ya da birinci derece yakınları tarafından öldürüldü. 97 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

– Cezaevlerinde 909 kişi hak ihlaline uğradı.

Raporda yer alan hak ihlalleri buz dağının sadece görünen kısmıdır. Yalnızca basına yansıyan olayların derlemesidir. Bunların yanı sıra birçok bilgisine erişemediğimiz olay ve durum yaşanmaktadır. O nedenle “en az” dediğimiz bu tablo, ülkedeki sosyal, ekonomik, hukuki kısaca Anayasa ile tanınan tüm hakların ihlali, adaletsiz düzenin tablosudur. Bu haliyle bile, hukukun üstünlüğü, adil ve insanca bir yaşam sürme hakkı ne yazık ki ülkemizde bir ütopya haline gelmiştir. Ancak bilinmelidir ki; karanlığın en koyu olduğu an aydınlığın en yakın olduğu zamandır.

Ocak, Şubat, Mart, Nisan (2022) aylarına ilişkin rapora erişmek için tıklayınız.

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir