Siyasal Paradigmalar
Süleyman Bülbül Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının olaylarını ve hak ihlallerini derlediğimiz ve düzenli olarak çıkardığımız Adalet Raporuyla yurttaşlara dayatılan tek adam rejiminin etkileri... Adalet Raporu – 4
Gönderiyi Paylaşın

Süleyman Bülbül
CHP Aydın Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi

 

GİRİŞ

Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının olaylarını ve hak ihlallerini derlediğimiz ve düzenli olarak çıkardığımız Adalet Raporuyla yurttaşlara dayatılan tek adam rejiminin etkileri bir kez daha gün yüzüne çıkmakta. Ülkemizde yaşanan yoğun gündem içinde bir yandan insan hakları ihlalleri artmakta diğer yandan da sosyal ve ekonomik kriz büyümekte.

Yayımladığımız bu dördüncü raporda bir kez daha görüyoruz ki; ülkemizde temel haklarımıza erişim her geçen gün daha da kısıtlanıyor. Kamuda tasarruf tedbirleri yayımlanırken çift maaş ile çalışan bürokratların sayısı artıyor. Demokratik yönetimin esasları gereğince ve içinde yaşadığımız çağın bu konuda getirdiği kolaylıklarla ülke yönetiminin daha da şeffaflaşması gerekirken, kamuda denetim azalıyor. AKP iktidarı yolsuzluğu, yandaşlarına yaptığı kaynak transferlerini arttırıyor. Tüm bunlarla birlikte hesap verebilirlik ilkesini hiçe sayıyor.

Yaşatılan aşı muamması, TÜİK’in gerekçesi olmaksızın veri paylaşmaması, başta okullarda olmak üzere kamusal alanlarda yurttaşların asgari düzeyde bile olsa insanca yaşamaları için yeterli tedbirlerin alınmaması, sağlık çalışanlarının toplu istifaları gibi pek çok sorun AKP iktidarında çözümden uzak.

Tüm bunlarla birlikte geçtiğimiz son dört ayda en az;

– 120 toplantı ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi.
– 521 gün boyunca her türlü eylem ve gösteri salgın bahanesiyle yasaklandı.
– Çeşitli soruşturmalar kapsamında toplamda 3 bin 262 kişi gözaltına alındı.
– 95 kadın boşanmak istediği, barışmayı reddettiği, ilişkiyi reddettiği için yani kendi hayatına dair karar aldığı için birinci derece yakını, eski eşi ya da sevgilisi tarafından öldürüldü. 72 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.
– 539 habere erişim engeli getirildi.
– Cezaevlerinde 2 bin 383 kişi hak ihlaline uğradı.

Bu tablo kısaca tüm yetkilere rağmen kendine sorumluluk atfetmeyen Saray’ın kara tablosudur. Bir devletin yerine getirmesi gereken kamu hizmetinden yurttaşlarını yoksun ve ihmal zinciriyle baş başa bırakmasının sonucudur.

Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül (2021) aylarına ilişkin rapora erişmek için tıklayınız.

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir