Siyasal Paradigmalar
Deniz Yavuzyılmaz Sayıştay 2019 Yılı PTT Bilgi Teknolojileri AŞ Denetim Raporuna göre; Şirketin (%100 PTT’ye ait) faaliyete başladığı 2018 yılından itibaren genel müdür ve genel... PTT’de Genel Müdür ve Yardımcılarına Servet Garantisi
Gönderiyi Paylaşın

Deniz YAVUZYILMAZ
27. Dönem Milletvekili
KİT Komisyonu Üyesi
Dijital Mecralar Kom. Üyesi

 

Sayıştay 2019 Yılı PTT Bilgi Teknolojileri AŞ Denetim Raporuna göre; Şirketin (%100 PTT’ye ait) faaliyete başladığı 2018 yılından itibaren genel müdür ve genel müdür yardımcılarıyla yaptığı belirsiz süreli iş sözleşmelerine göre;

 1. Şirket sözleşmeyi yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde feshedemez.
 2. Sözleşmenin imzalandığı tarihten başlayarak hesaplanacak 3 yıllık süre içerisinde her ne suretle ve/veya sebeple olursa olsun (İş K. 25. Madde dahilinde bir sebebe de dayansa) sözleşmenin Şirket tarafından feshi halinde Şirket; Personelin son olarak aldığı giydirilmiş brüt ücretin 36 katı tutarında bir cezai şart olarak ödemek zorundadır.

 

 1. Şirket bu tazminatı yasal alacaklara ilave olarak, dava açılmasına yahut ihtara gerek olmaksızın bir haftalık süre içerisinde defaten ve peşinen Personele ödemekle yükümlüdür. Böyle bir fesih durumunda, çalışma süresi cezai şart hesabında indirim sebebi olmayacak olup giydirilmiş son brüt ücretin 36 katı cezai şart esas olacaktır.

 

Ayrıca Sayıştay raporunda belirtildiği üzere, yasaya aykırı yapılan bu sözleşmeler nedeniyle;

 • Şirket örneğin personelin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olarak hırsızlık yapması, güveni kötüye kullanması gibi durumlarda personel ile olan sözleşmesini feshetse dahi bu cezai tutarı ödeme zorunda kalacaktır.

 

 • Personelin sözleşmesi 3 yıl dolmasına 1 gün kala dahi feshedilse aynı durum ortaya çıkacaktır. Yani 3 yıl kalmasına 1 gün kala personel örneğin hırsızlık yaptığı için sözleşmesi feshedilse dahi giydirilmiş son brüt ücretin 36 katı cezai şart olarak alacaktır.

Raporda verilen örneğe göre; 2019 yılı içinde sözleşmesi feshedilen bir Genel Müdür Yardımcısına, 08.03.2018 tarihli sözleşmede yer alan aylık net 13.000,00 TL maaş ve 5.000,00 TL huzur hakkı ve diğer bazı ek haklar üzerinden hesaplanan 36 aylık brüt toplam 847.532,81 TL; neti ise 558.885,85 TL olan tazminat ödenmiştir.

 

Sayıştay 2019 Yılı PTT Bilgi Teknolojileri AŞ Denetim Raporu uyarınca, yasaya aykırı sözleşme yaparak PTT kurumunu zarara uğratan ilgililer hakkında Türk Ceza Kanununda düzenlenen görevi kötüye kullanma suçundan soruşturma başlatılması ve ilgililer hakkında kamu davası açılması için tarafımca yasal süreç başlatılmıştır.

PTT’DE Genel Müdür ve Yardımcılarına Servet Garantisi raporunu okuma için tıklayınız.

 • Halil alp

  25 Mart 2021 #1 Author

  Kendinden emin olmayanların kendini emniyete alma hayasızlığı
  Ortaya çıktı

  Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir