Siyasal Paradigmalar
Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformunun “Memleket Halleri” sohbetleri başladı. Siyaset Bilimci Burak Cop’un sunduğu programın ilk konuğu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel oldu. İzlemek için... Memleket Halleri’nin Bu Haftaki Konuğu Özgür Özel
Gönderiyi Paylaşın

Özgür Özel: “AKP’liler Parlamenter Sisteme Geçmek İçin Kapımızda Yatarlar”

Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformunun “Memleket Halleri” sohbetleri başladı. Siyaset Bilimci Burak Cop’un sunduğu programın ilk konuğu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel oldu. Özel; 15 Temmuz’un beşinci yıldönümü, meclis gündemindeki torba kanun teklifi ve iktidarın içtüzük değişikliği planları gibi güncel konularda görüşlerini paylaştı.

Özgür Özel, gelecek seçimde meclis aritmetiğinin muhalefetin lehine dönmesi durumunda AKP’nin de parlamenter sisteme dönmek isteyeceği görüşünde: “Demokratik parlamenter sisteme geçmek için kapımızda yatarlar. Diyelim ki bizim 330-340 milletvekilimiz, AKP’nin de 220 milletvekili var; siz böyle demiştiniz, geçmeyecek miyiz derler.” dedi.

Kimi OHAL yetkilerinin üç yıl daha uzatılmak istenmesine karşı olduklarını, CHP olarak itiraz ve mücadelelerini süreceklerini belirten Özel, öte yandan bunların “OHAL şartlarında yeni bir seçime gireceğiz” endişesini besleyecek nitelikte de olmadığını vurguladı. Özel, “Böyle bir algının oluşmasını riskli buluyorum. Bu OHAL geçen seçimdeki OHAL değil. ‘Bunlar yine OHAL’de alırlar götürürler’ endişesini körüklememek lazım. Bütün diktatörler korkudan besleniyorlar. Bu korku ortamı işlerine geliyor” diye konuştu.
15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı Türkiye’nin hukuk tanımaz bir tek adam rejimiyle yönetileceğini ve bütün muhalifler için berbat bir duruma geleceğini ifade eden Özel, 15 Temmuz’dan sonra ise meclisin yasama yetkisinin Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’na verilerek iki yıl boyunca ülkenin OHAL ile yönetildiğine, OHAL’de anayasanın değiştirildiğine ve seçim yapıldığına dikkat çekti.
Özel, darbeciler kazansaydı ülkeye yaşatacakları tahribatın tarifsiz olacağını, ancak FETÖ’cülerle mücadele adına alınan yetkilerle muhaliflerin sindirildiğini, akademisyenlerin üniversiteden kopartıldığını, gazetecilerin mesleklerinden edilip zindanlara atıldığını, öğrencilerin şiddetle bastırıldığını, grevlerin OHAL’den yararlanarak ertelendiğini, Somalı işçilerin yürütülmediğini, deresini savunan teyzelerin biber gazına muhatap olduğunu dile getirdi.

Mevcut tek adam rejiminde AKP’li milletvekillerinin dahi bakanlara ulaşamamaktan yakındığını belirten Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP, milletvekillerinin bakanları ikna etmeye çalıştığı 7 metrekarelik odaları kazandırdı meclise. Atanmış bakanların hatta bakan yardımcılarının protokolde seçilmişlerin önünde tutulduğuna dair itirazlar var. Milletvekillerinin bölgelerine gidecek yatırımlar konusunda söz sahibi olamadığı; mevcut icraatlar konusunda bilgi sahibi olamadığı, savunamadığı, vaat edemediği, bir yaraya merhem olamadığı gibi itirazlar var. Bu sistem esas olarak Türkiye’yi bir yönetilememe sorunuyla da karşı karşıya bıraktı. Süleyman Soylu ülkeyi bir suç örgütünü yönetir gibi yönetiyor, ülkedeki her 100 gençten 70’i geleceğini yurtdışında görüyor, Türkiye’de gelecek hayal etmeyen bir gençlik var. Gerçek beka sorunu işte bunlar. Bu tek adam rejimi kendi partisinde belki minör rahatsızlıklar yarattı ama Türkiye’ye majör sıkıntılar yaşatıyor.”
Gençlerle, kadınlarla, dezavantajlı gruplarla, akademisyenlerle, barolarla, tüm sivil toplumla beraber katılımcı ve sivil bir anayasa yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Özgür Özel, “Bununla ilgili niyet beyanımız ortada ama budur diye kimsenin burnuna bir anayasa dayatma niyetinde değiliz. Çünkü onu yapanların ülkeyi nereye getirdiğini görüyoruz” dedi.

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir