Siyasal Paradigmalar
Siyaset Bilimci Burak Cop’un sunduğu Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformu “Memleket Halleri” programının konuğu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu oldu. İzlemek için tıklayınız... Memleket Halleri’nin Bu Haftaki Konuğu Enis Berberoğlu
Gönderiyi Paylaşın

Enis Berberoğlu: “Susurluk’ta yükselen kumar ekonomisiydi, bugün uyuşturucu ekonomisi yükseliyor”

1996 yılındaki Susurluk kazasıyla ortaya saçılan devlet-mafya-siyaset ilişkilerini Türkiye’nin güncel durumuyla karşılaştıran CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, “Bazı isimlerin 25 sene önce Susurluk’ta, 25 sene sonra ise Sedat Peker’in ifadelerinde geçmesi tesadüf değil. Susurluk’ta mafyayla karşılaşmamızın sebebi birden bire yükselen kumar ekonomisiydi. Bugün de uyuşturucu ekonomisi yükseliyor, yeniden mafya gündeme geliyor” dedi.

Uyuşturucu ticaretinin çok kârlı olduğunu ve Türkiye’nin de bugüne dek bunun güzergahlarından biri olduğunu belirten Berberoğlu’na göre, Sedat Peker’in bozduğu ezber, artık transit ülke olmaktan çıkıp hedef ülke haline gelmemiz. Bunu sebebinin demografi olduğunu; nüfusunun yaklaşık yarısı 30 yaş altında yer alan Türkiye’de 15-20 milyon kişinin ne eğitimde ne de istihdamda olduğunu ifade eden Berberoğlu, tespitlerini şöyle sürdürdü: “Tamamen çaresiz bir gençlik var. Uyuşturucu fiyatları, devletin aşırı yüklendiği tütün mamullerine göre neredeyse bedava. Bugün piyasadan alacağınız üç dört hapın fiyatı bir paket sigara fiyatının yarısı kadar bile değil. Ama etkisi yirmi paket sigara kadar. Şu anda Türkiye’de peynir ekmek gibi uyuşturucu satılıyor.”

Araştırmacı Bekir Ağırdır’a atıfla, geçmişte siyasetin finansmanı için yolsuzluk ve hırsızlık yapılırken günümüzde yolsuzluk ve hırsızlık için siyaset yapıldığını dile getiren Berberoğlu, öte yandan mafyanın mevcut düzende yalnızca bir fasıl olduğuna dikkat çekti: “Her şeyi mafya yönetiyor noktasına da gelmeyelim. Bizim beş müteahhidi kastederek verdiğimiz örnekler bugün mafyanın hayalini bile kuramayacağı rakamlar.”

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir