Siyasal Paradigmalar
Siyasal Paradigmalara Düşünce Platformu'nun haftalık "dünya halleri" yayınının bu haftaki konuğu gazeteci yazar Mehmet Ali Güller oldu. İzlemek için tıklayınız. Devamını... Dünya Halleri’nin Bu Haftaki Konuğu Gazeteci Mehmet Ali Güller
Gönderiyi Paylaşın

Mehmet Ali Güller: “Biden, ABD’nin Çin’i Kuşatma Stratejisini Sürdürüyor”

Siyasal Paradigmalara Düşünce Platformu’nun haftalık “dünya halleri” yayınının bu haftaki konuğu gazeteci yazar Mehmet Ali Güller oldu.

NATO ve G-7 zirve toplantısının sonuçlarını değerlendiren Güller, “ABD Başkanı Biden, ülkesinin Çin’i kuşatma stratejisini devam ettiriyor” dedi.

Amerikan yönetiminin Çin ve Rusya’yı hedef alan yeni bir soğuk savaş stratejisine yöneldiğini kaydeden Güller, “ancak ABD, bir önceki soğuk savaş dönemindeki atmosferi bulamıyor. Artık soğuk savaş dönemindeki ABD- Avrupa Birliği ilişkisi mevcut değil. Almanya merkezli Avrupa ülkelerinin hem Rusya ile, hem de Çin ile ilişkileri var” diye konuştu.

NATO’nun Afganistan gibi bölgesel çatışma alanlarından çekilmesinin Türkiye’ye yeni yollar açabileceğine de dikkat çeken Güller, ABD’nin Rusya’ya karşı Balkanlar’dan başlayıp, Karadeniz’le devam eden, Kafkasya’ya uzanan “hilal gibi bir cephe” açmakta olduğunu, ikinci cephenin ise Güneydoğu Asya’da Çin’e karşı açıldığını kaydederek, “bu iki cephenin kesişme noktasını Afganistan oluşturuyor” diye konuştu.
Bu çerçevede Türkiye’nin Afganistan’a asker gönderme hevesinin “kore savaşı’na benzetebileceğine” vurgu yapan Güller, “hatta şimdiki Afganistan’a asker gönderme konusu Kore’dekinden bile daha kötü bir durum. Kore’ye asker gönderilmesi Türkiye’nin yönelimiyle ilgiliydi. Oysa Afganistan’a asker gönderilmesi doğrudan Erdoğan’ın durumuyla ilgili” diye konuştu.

AK Parti hükümetinin son dönemde bölgesel ilişkilerinde “beyaz sayfa” açma çabalarıyla ilgili düşüncelerini de paylaşan Güller, “Bölgesel sorunlarda beyaz sayfalar açılabilmesi için, her sorunda birkaç şartın yerine getirilmesi gerekiyor” dedi. Güller, mevcut sorunların da AK Parti hükümetlerinin izledikleri “ihvancı, yayılmacı ve öngörülemez” dış politikadan kaynaklandığını ifade etti.

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir