Siyasal Paradigmalar
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili, emekli Büyükelçi Ahmet Kamil Erozan bu hafta Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformu'nun "Dünya Halleri" programına konuk oldu.... Dünya Halleri’nin Bu Haftaki Konuğu Ahmet Kamil Erozan
Gönderiyi Paylaşın

Ahmet Erozan: “Dış Politika Beştepe’deki Dehalara Emanet”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili, emekli Büyükelçi Ahmet Kamil Erozan bu hafta Siyasal Paradigmalar Düşünce Platformu’nun “Dünya Halleri” programına konuk oldu.

Dış politikanın önemini, “dış politika sokaktaki vatandaş için aş demektir, iş demektir” sözleriyle anlatan Erozan, ancak AK Parti döneminde dış politikanın Dışişleri Bakanlığı yerine, Cumhurbaşkanlığı’dan yürütüldüğünü söyledi. Türk dış politikası için mevcut durumda “bir dehlize girmiş gibi” benzetmesini yapan Erozan, “Dış politika Beştepe’deki dehalara emanet.” dedi.

Türk dış politikasının AK parti iktidarı altında 2008-2010’larla birlikte ideolojik motiflere büründüğünü anlatan Erozan, “Bu tarihlerden itibaren dış politika Müslüman Kardeşler kokan bir diş politikaya evrildi. Yabancılar bunu neo-Ottomanizm olarak tarif ettiler ama bu yanlış. Bölge ülkelerine bakın; Fas’taki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin logosu gaz lambası. Libya’da Adalet ve İnşaat Partisi var. Mısır’da Adalet ve Hürriyet, Endonezya’da Adalet ve Refah. Burada kastedilen uhrevi adalet. Yer yüzündeki karşılığı da şeriattır.” diye konuştu.

AK Parti iktidarının, NATO ve ABD çekildikten sonra Afganistan’da asker bulundurmaya devam etme kararına da değinen Erozan, tek hedefin bu olmadığını da “Erdoğan’ın Hikmetyar’ın yanında diz çökmüş fotoğrafını unutmayın” sözleriyle açıkladı.

Son dönemde Türkiye’nin yabancı ülkelerle ilişkilerinin “kişiselleştirildiğine” de dikkat çeken Ahmet Erozan, “Bizim duymadığımız, görmediğimiz, tutanağı bile olmayan bir sürü görüşmeler var.” dedi. Seçimlerle birlikte iktidar değiştiğinde ancak yeni gelen yönetimin bu tutanaksız görüşmelerde konuşulan konularla karşı karşıya kalacağına da dikkat çekti.

Şimdiye kadar Yorum yok.

Aşağıda Yorum bırakmak için ilk siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir